Panasonic Electronic Components ELC-3GN1R0N
ELC-3GN1R0N picture photo
Mfg. Part Number
ELC-3GN1R0N
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.3A 64 MOHM SMD
Datasheet Download
ELC-3GN1R0N.pdf
Availability of ELC-3GN1R0N
QUANTITY
ELC-3GN1R0N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-3GN1R0N
Internal Part NumberEIS-ELC-3GN1R0N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)64 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-3GN1R0N
Related LinksELC-3, ELC-3GN1R0N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-3GN1R0N Details Description
Related parts for ELC-3GN1R0N
IC FRAMER T1 28-CHANNEL IND datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR SI840X datasheet.pdf
RES 1.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf