E-Switch D16EER1JREDRED
D16EER1JREDRED picture photo
Mfg. Part Number
D16EER1JREDRED
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER1JREDRED.pdf
Availability of D16EER1JREDRED
QUANTITY
D16EER1JREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER1JREDRED
Internal Part NumberEIS-D16EER1JREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER1JREDRED
Related LinksD16EER1, D16EER1JREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER1JREDRED Details Description
Related parts for D16EER1JREDRED
CBL RIBN 34COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
D4NH-4EAS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf