E-Switch D16EES11HREDRED
D16EES11HREDRED picture photo
Mfg. Part Number
D16EES11HREDRED
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EES11HREDRED.pdf
Availability of D16EES11HREDRED
QUANTITY
D16EES11HREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EES11HREDRED
Internal Part NumberEIS-D16EES11HREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EES11HREDRED
Related LinksD16EES1, D16EES11HREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
D16EES11HREDRED Details Description
Related parts for D16EES11HREDRED
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Crystal 65.5350kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 13POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CVR 29POS datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf