Amphenol Commercial Products L717TSAH15POL2RM8
L717TSAH15POL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L717TSAH15POL2RM8
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717TSAH15POL2RM8.pdf
Availability of L717TSAH15POL2RM8
QUANTITY
L717TSAH15POL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717TSAH15POL2RM8
Internal Part NumberEIS-L717TSAH15POL2RM8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTS
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717TSAH15POL2RM8
Related LinksL717TSAH, L717TSAH15POL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717TSAH15POL2RM8 Details Description
Related parts for L717TSAH15POL2RM8
KIT CAP RADIAL NHG SER 180 PCS datasheet.pdf
STORAGE CONT 22-7/8X12-7/8X8 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.74A 30 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 480MA 4.24 OHM datasheet.pdf
S+MMC+MINI SD+RS-MMC datasheet.pdf
3100-30J16777CJ=CONTACTOR datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 1.4-3PF 100V SMD datasheet.pdf