E-Switch D16EES12JGRNYEL
D16EES12JGRNYEL picture photo
Mfg. Part Number
D16EES12JGRNYEL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EES12JGRNYEL.pdf
Availability of D16EES12JGRNYEL
QUANTITY
D16EES12JGRNYEL Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EES12JGRNYEL
Internal Part NumberEIS-D16EES12JGRNYEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EES12JGRNYEL
Related LinksD16EES1, D16EES12JGRNYEL Datasheet, E-Switch Distributor
D16EES12JGRNYEL Details Description
Related parts for D16EES12JGRNYEL
MOD POWER ENTRY FUSE HLDR 6A PNL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 7POS datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCT 2.5V 16TSSOP datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 40MM BLACK datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 369BGA datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 5V GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 0.25W datasheet.pdf