E-Switch D16EET12JREDBLU
D16EET12JREDBLU picture photo
Mfg. Part Number
D16EET12JREDBLU
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EET12JREDBLU.pdf
Availability of D16EET12JREDBLU
QUANTITY
D16EET12JREDBLU Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EET12JREDBLU
Internal Part NumberEIS-D16EET12JREDBLU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EET12JREDBLU
Related LinksD16EET1, D16EET12JREDBLU Datasheet, E-Switch Distributor
D16EET12JREDBLU Details Description
Related parts for D16EET12JREDBLU
RELAY SSR AC 2A 240VAC PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 54.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf