E-Switch D16OAR12HREDRED
D16OAR12HREDRED picture photo
Mfg. Part Number
D16OAR12HREDRED
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16OAR12HREDRED.pdf
Availability of D16OAR12HREDRED
QUANTITY
D16OAR12HREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of D16OAR12HREDRED
Internal Part NumberEIS-D16OAR12HREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelD16yyR12yyyyyyy.stp
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16OAR12HREDRED
Related LinksD16OAR1, D16OAR12HREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
D16OAR12HREDRED Details Description
Related parts for D16OAR12HREDRED
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KEYPAD DISPLAY W/PANEL MNT 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
PUSH POST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf