Ohmite D175K1K0E
D175K1K0E picture photo
Mfg. Part Number
D175K1K0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 1K OHM 175W
Datasheet Download
D175K1K0E.pdf
Availability of D175K1K0E
QUANTITY
D175K1K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D175K1K0E
Internal Part NumberEIS-D175K1K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)175W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D175K1K0E
Related LinksD175, D175K1K0E Datasheet, Ohmite Distributor
D175K1K0E Details Description
Related parts for D175K1K0E
CONN HEADER 8POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
DEKAFIX 8 FWZ MARKED 1-10 50/CD datasheet.pdf
VARISTOR 247V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf