Ohmite D175K40K
D175K40K picture photo
Mfg. Part Number
D175K40K
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 40K OHM 175W
Datasheet Download
D175K40K.pdf
Availability of D175K40K
QUANTITY
D175K40K Order Process
Ship out your order
Specifications of D175K40K
Internal Part NumberEIS-D175K40K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Power (Watts)175W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D175K40K
Related LinksD175, D175K40K Datasheet, Ohmite Distributor
D175K40K Details Description
Related parts for D175K40K
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
26 50SR KIT,ST,UK datasheet.pdf
IDC CABLE- APR10A/ AE10G / X datasheet.pdf
SWITCH DIP SIDE ACT SMD 6POS 5V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC DO204AC datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
396 TB SPR CLA WO/LEVER datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf