Ohmite D175K40K
D175K40K picture photo
Mfg. Part Number
D175K40K
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 40K OHM 175W
Datasheet Download
D175K40K.pdf
Availability of D175K40K
QUANTITY
D175K40K Order Process
Ship out your order
Specifications of D175K40K
Internal Part NumberEIS-D175K40K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Power (Watts)175W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D175K40K
Related LinksD175, D175K40K Datasheet, Ohmite Distributor
D175K40K Details Description
Related parts for D175K40K
IC 16BIT BUS TXRX 3-ST 56-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMX25312010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ST16C580 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.57M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV JB 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf