TDK Corporation FK28C0G2A471J
FK28C0G2A471J picture photo
Mfg. Part Number
FK28C0G2A471J
Brief Description
CAP CER 470PF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK28C0G2A471J.pdf
Availability of FK28C0G2A471J
QUANTITY
FK28C0G2A471J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28C0G2A471J
Internal Part NumberEIS-FK28C0G2A471J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28C0G2A471J
Related LinksFK28C0, FK28C0G2A471J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28C0G2A471J Details Description
Related parts for FK28C0G2A471J
CONN BLOCK TERM PCB 3.5MM 10POS datasheet.pdf
CONN HDR 5POS R/A KEY-X TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG BLK/WH 5.3-6.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P 4POS NONSHORT datasheet.pdf