Murata Electronics North America D1U86-D-1600-12-HB3DC
D1U86-D-1600-12-HB3DC picture photo
Mfg. Part Number
D1U86-D-1600-12-HB3DC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONV 12V 1600W F-B AIRFLOW
Datasheet Download
D1U86-D-1600-12-HB3DC.pdf
Availability of D1U86-D-1600-12-HB3DC
QUANTITY
D1U86-D-1600-12-HB3DC Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U86-D-1600-12-HB3DC
Internal Part NumberEIS-D1U86-D-1600-12-HB3DC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
Series-
Packaging-
TypeFront End
Voltage - Input-40 ~ -72 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 133A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)1600W
ApplicationsITE (Commercial)
Mounting TypeRack Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Package / CaseModule
Size / Dimension7.78" L x 3.29" W x 1.59" H (197.7mm x 83.5mm x 40.5mm)
Power (Watts) - Max1600W
ApprovalsCB, cCSAus, CE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U86-D-1600-12-HB3DC
D1U86-D-1600-12-HB3DC Details Description
Related parts for D1U86-D-1600-12-HB3DC
JUMPER-H2728TR/C2065Y/X 2" datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.7A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 48POS DL 30GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 29A D2PAK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf