Vishay/BCcomponents D203Z43Z5UK63L0R
D203Z43Z5UK63L0R picture photo
Mfg. Part Number
D203Z43Z5UK63L0R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.02UF 200V Z5U RADIAL
Datasheet Download
D203Z43Z5UK63L0R.pdf
Availability of D203Z43Z5UK63L0R
QUANTITY
D203Z43Z5UK63L0R Order Process
Ship out your order
Specifications of D203Z43Z5UK63L0R
Internal Part NumberEIS-D203Z43Z5UK63L0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D203Z43Z5UK63L0R
Related LinksD203Z43Z, D203Z43Z5UK63L0R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D203Z43Z5UK63L0R Details Description
Related parts for D203Z43Z5UK63L0R
BACKPLANE VME J1 9-SLOT MONO datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONNECTOR HOOD WITH CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf