Ohmite D25K20KE
D25K20KE picture photo
Mfg. Part Number
D25K20KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 20K OHM 25W
Datasheet Download
D25K20KE.pdf
Availability of D25K20KE
QUANTITY
D25K20KE Order Process
Ship out your order
Specifications of D25K20KE
Internal Part NumberEIS-D25K20KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25K20KE
Related LinksD25K, D25K20KE Datasheet, Ohmite Distributor
D25K20KE Details Description
Related parts for D25K20KE
RES SMD 10.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP 256-TAP 50KOHM TSSOP-20 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL59481 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 28MLPQ datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 500' datasheet.pdf
PANEL SIDE 67X19X0.9" UNPNT 1/PR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf