Ohmite D25K6K0E
D25K6K0E picture photo
Mfg. Part Number
D25K6K0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 6K OHM 25W
Datasheet Download
D25K6K0E.pdf
Availability of D25K6K0E
QUANTITY
D25K6K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D25K6K0E
Internal Part NumberEIS-D25K6K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6k
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25K6K0E
Related LinksD25K, D25K6K0E Datasheet, Ohmite Distributor
D25K6K0E Details Description
Related parts for D25K6K0E
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
MOD POWER ENTRY W/FILTER 1A M5 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf