FFF D25P90C6PV00LF
D25P90C6PV00LF picture photo
Mfg. Part Number
D25P90C6PV00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D25P90C6PV00LF.pdf
Availability of D25P90C6PV00LF
QUANTITY
D25P90C6PV00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D25P90C6PV00LF
Internal Part NumberEIS-D25P90C6PV00LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationPress-Fit
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25P90C6PV00LF
Related LinksD25P90C, D25P90C6PV00LF Datasheet, FFF Distributor
D25P90C6PV00LF Details Description
Related parts for D25P90C6PV00LF
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
LED 7-SEG .3" RED 650NM CA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR ELECT CAP 0.270" datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf