Vishay/BCcomponents HBE103MBBCFGKR
HBE103MBBCFGKR picture photo
Mfg. Part Number
HBE103MBBCFGKR
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBE103MBBCFGKR.pdf
Availability of HBE103MBBCFGKR
QUANTITY
HBE103MBBCFGKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBE103MBBCFGKR
Internal Part NumberEIS-HBE103MBBCFGKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHBE
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBE103MBBCFGKR
Related LinksHBE103M, HBE103MBBCFGKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBE103MBBCFGKR Details Description
Related parts for HBE103MBBCFGKR
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf