ebm-papst Inc. D2E133-AM47-01
D2E133-AM47-01 picture photo
Mfg. Part Number
D2E133-AM47-01
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN BLWR CENT 171X215MM 230VAC
Datasheet Download
D2E133-AM47-01.pdf
Availability of D2E133-AM47-01
QUANTITY
D2E133-AM47-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2E133-AM47-01
Internal Part NumberEIS-D2E133-AM47-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Product Training ModulesMoving Air Efficiently
Featured ProductD2E Series Centrifugal Blowers
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesD2E133
TypeAC
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular - 171mm L x 180mm H x 215mm W (133mm Dia)
Air Flow353.0 CFM (9.99m³/min)
Static Pressure0.401 in H2O (100.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Centrifugal
Features-
Noise55 dB(A)
Power (Watts)200W
RPM1800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP44
Operating Temperature-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Weight0.001 KG
Current Rating0.880A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameSteel
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2E133-AM47-01
Related LinksD2E133-, D2E133-AM47-01 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
D2E133-AM47-01 Details Description
Related parts for D2E133-AM47-01
CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
WIRE SADDLE MICRO TEARDR .24" datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP GOLD SIZE 16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf