Omron D2HW-A201H
D2HW-A201H picture photo
Mfg. Part Number
D2HW-A201H
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH BASIC SPDT 2A SEALED SLD
Datasheet Download
D2HW-A201H.pdf
Availability of D2HW-A201H
QUANTITY
D2HW-A201H Order Process
Ship out your order
Specifications of D2HW-A201H
Internal Part NumberEIS-D2HW-A201H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package500
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD2HW
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force, Torque76gf
Release Force10gf
Pretravel-
Differential Travel0.010" (0.25mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.409" (10.4mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2HW-A201H
Related LinksD2HW-, D2HW-A201H Datasheet, Omron Distributor
D2HW-A201H Details Description
Related parts for D2HW-A201H
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC TXRX/BUFFER PARALLEL 48-SSOP datasheet.pdf
HANDLE RATCHET REV 1/4" 5.50" datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf