ON Semiconductor NTB30N20G
NTB30N20G picture photo
Mfg. Part Number
NTB30N20G
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 30A D2PAK
Datasheet Download
NTB30N20G.pdf
Availability of NTB30N20G
QUANTITY
NTB30N20G Order Process
Ship out your order
Specifications of NTB30N20G
Internal Part NumberEIS-NTB30N20G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2007
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs81 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2335pF @ 25V
Power - Max2W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTB30N20G
Related LinksNTB3, NTB30N20G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NTB30N20G Details Description
Related parts for NTB30N20G
LED YELLOW DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL MEMS FOR LIS3L02DQ datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM X/X/ORN/GRN MULTILVL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 953 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.68UF RADIAL datasheet.pdf