Vishay Sfernice D2TO020C5R000FTE3
D2TO020C5R000FTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO020C5R000FTE3
Brief Description
RES SMD 5 OHM 1% 20W TO263 D2PAK
Datasheet Download
D2TO020C5R000FTE3.pdf
Availability of D2TO020C5R000FTE3
QUANTITY
D2TO020C5R000FTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO020C5R000FTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO020C5R000FTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTube
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO020C5R000FTE3
Related LinksD2TO020C, D2TO020C5R000FTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO020C5R000FTE3 Details Description
Related parts for D2TO020C5R000FTE3
FIXED IND 33UH 224MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP RRO 10KHZ 8-MSOP datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 62.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT523 datasheet.pdf