Vishay Sfernice D2TO020C5R600FRE3
D2TO020C5R600FRE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO020C5R600FRE3
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 20W TO263
Datasheet Download
D2TO020C5R600FRE3.pdf
Availability of D2TO020C5R600FRE3
QUANTITY
D2TO020C5R600FRE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO020C5R600FRE3
Internal Part NumberEIS-D2TO020C5R600FRE3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO020C5R600FRE3
Related LinksD2TO020C, D2TO020C5R600FRE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO020C5R600FRE3 Details Description
Related parts for D2TO020C5R600FRE3
FIXED IND 100NH 200MA 1.8 OHM datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 17.71" X 13.78" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
KIT DEV PSOC THERMAL MANAGEMENT datasheet.pdf
RES 3.48M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf