Vishay Sfernice D2TO020C7R500FTE3
D2TO020C7R500FTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO020C7R500FTE3
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 20W TO263
Datasheet Download
D2TO020C7R500FTE3.pdf
Availability of D2TO020C7R500FTE3
QUANTITY
D2TO020C7R500FTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO020C7R500FTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO020C7R500FTE3
PackagingTube
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO020C7R500FTE3
Related LinksD2TO020C, D2TO020C7R500FTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO020C7R500FTE3 Details Description
Related parts for D2TO020C7R500FTE3
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
MINIGRABBER/BANA PLUG 36" YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 5P-5P/5P F-F/M datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf