Vishay Sfernice D2TO035CR0500FTE3
D2TO035CR0500FTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO035CR0500FTE3
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
D2TO035CR0500FTE3.pdf
Availability of D2TO035CR0500FTE3
QUANTITY
D2TO035CR0500FTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO035CR0500FTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO035CR0500FTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductD2TO35 35W Thick Film Power Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO035CR0500FTE3
Related LinksD2TO035C, D2TO035CR0500FTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO035CR0500FTE3 Details Description
Related parts for D2TO035CR0500FTE3
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.55A TO263-7 datasheet.pdf
CONN SPADE 20-24AWG #10 TIN STR datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 12POS PCB datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 4A 90DEG datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 35-40GHZ 1W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf