3M D3793-5302-AR
D3793-5302-AR picture photo
Mfg. Part Number
D3793-5302-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS R/A LONG LATCH
Datasheet Download
D3793-5302-AR.pdf
Availability of D3793-5302-AR
QUANTITY
D3793-5302-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of D3793-5302-AR
Internal Part NumberEIS-D3793-5302-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIDC Wiremount Connectors Primer
Standard Package450
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesD3000
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3793-5302-AR
Related LinksD3793-, D3793-5302-AR Datasheet, 3M Distributor
D3793-5302-AR Details Description
Related parts for D3793-5302-AR
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 0804 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT143-4 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 25PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 6SOIC datasheet.pdf
9P MTEI RCPT HSG ASY 24 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 400V SCREW datasheet.pdf