FFF D37P33E6GL00LF
D37P33E6GL00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37P33E6GL00LF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
D37P33E6GL00LF.pdf
Availability of D37P33E6GL00LF
QUANTITY
D37P33E6GL00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37P33E6GL00LF
Internal Part NumberEIS-D37P33E6GL00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDsub Insulator Raw Material 24/Nov/2009
Dsub Series Plating 05/Jun/2010
Delta D Series 30/May/2011
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37P33E6GL00LF
Related LinksD37P33E, D37P33E6GL00LF Datasheet, FFF Distributor
D37P33E6GL00LF Details Description
Related parts for D37P33E6GL00LF
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 100V 0805 datasheet.pdf
8" NATURAL 50LB CABLE TIE datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CIRC RESET MICROPWR SOT23-3 datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 800MHZ-1GHZ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf