FFF D37P80C4GV00LF
D37P80C4GV00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37P80C4GV00LF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit
Datasheet Download
D37P80C4GV00LF.pdf
Availability of D37P80C4GV00LF
QUANTITY
D37P80C4GV00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37P80C4GV00LF
Internal Part NumberEIS-D37P80C4GV00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37P80C4GV00LF
Related LinksD37P80C, D37P80C4GV00LF Datasheet, FFF Distributor
D37P80C4GV00LF Details Description
Related parts for D37P80C4GV00LF
IC LP ADSL LINE DRIVER 14-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC DO214AB datasheet.pdf
IC FPGA 252 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf