FFF D37P91C6GV00LF
D37P91C6GV00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37P91C6GV00LF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D37P91C6GV00LF.pdf
Availability of D37P91C6GV00LF
QUANTITY
D37P91C6GV00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37P91C6GV00LF
Internal Part NumberEIS-D37P91C6GV00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Drawing 13/Oct/2015
Standard Package90
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37P91C6GV00LF
Related LinksD37P91C, D37P91C6GV00LF Datasheet, FFF Distributor
D37P91C6GV00LF Details Description
Related parts for D37P91C6GV00LF
CAP CER 330PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC COUNTER/DIVIDER DECADE 16SO datasheet.pdf
IC DUAL BIN UP-COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 65MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf