FFF D37S13A4PL00LF
D37S13A4PL00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37S13A4PL00LF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
D37S13A4PL00LF.pdf
Availability of D37S13A4PL00LF
QUANTITY
D37S13A4PL00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37S13A4PL00LF
Internal Part NumberEIS-D37S13A4PL00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDsub Insulator Raw Material 24/Nov/2009
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37S13A4PL00LF
Related LinksD37S13A, D37S13A4PL00LF Datasheet, FFF Distributor
D37S13A4PL00LF Details Description
Related parts for D37S13A4PL00LF
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf