FFF D37S24A4GX00LF
D37S24A4GX00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37S24A4GX00LF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
D37S24A4GX00LF.pdf
Availability of D37S24A4GX00LF
QUANTITY
D37S24A4GX00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37S24A4GX00LF
Internal Part NumberEIS-D37S24A4GX00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDelta-D Documentation 07/Nov/2014
Delta-D Drawing 12/Nov/2014
Delta-D, Compact-D Thread Length 25/Feb/2015
Standard Package90
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37S24A4GX00LF
Related LinksD37S24A, D37S24A4GX00LF Datasheet, FFF Distributor
D37S24A4GX00LF Details Description
Related parts for D37S24A4GX00LF
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
#12 PIN CONTACT 16-18 CRIMP datasheet.pdf
CABLE 18COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf
850UF 75V 22.5X79.8 85C AXI datasheet.pdf