FFF D37S80C4GL00LF
D37S80C4GL00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37S80C4GL00LF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit
Datasheet Download
D37S80C4GL00LF.pdf
Availability of D37S80C4GL00LF
QUANTITY
D37S80C4GL00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37S80C4GL00LF
Internal Part NumberEIS-D37S80C4GL00LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37S80C4GL00LF
Related LinksD37S80C, D37S80C4GL00LF Datasheet, FFF Distributor
D37S80C4GL00LF Details Description
Related parts for D37S80C4GL00LF
IC DISTRIBUTION SW ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OFF-ON datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 200UH SMD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2' CRIMP N-TNC datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf