FFF D37S80C4GL00LF
D37S80C4GL00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37S80C4GL00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit
Datasheet Download
D37S80C4GL00LF.pdf
Availability of D37S80C4GL00LF
QUANTITY
D37S80C4GL00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37S80C4GL00LF
Internal Part NumberEIS-D37S80C4GL00LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37S80C4GL00LF
Related LinksD37S80C, D37S80C4GL00LF Datasheet, FFF Distributor
D37S80C4GL00LF Details Description
Related parts for D37S80C4GL00LF
IC 16BIT D TRANSP LATCH 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.01% 1/10W datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
26500 14C 14#16 SKT RECP datasheet.pdf
3300UF 50V 18X40MM 105C 10000H datasheet.pdf