FFF D37S91C4PV00LF
D37S91C4PV00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37S91C4PV00LF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D37S91C4PV00LF.pdf
Availability of D37S91C4PV00LF
QUANTITY
D37S91C4PV00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37S91C4PV00LF
Internal Part NumberEIS-D37S91C4PV00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationPress-Fit
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37S91C4PV00LF
Related LinksD37S91C, D37S91C4PV00LF Datasheet, FFF Distributor
D37S91C4PV00LF Details Description
Related parts for D37S91C4PV00LF
IC PLD 8MC 7.5NS 24DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 840MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
SBL10(H) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC/28VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf