TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FA35PA-LC
D38999/20FA35PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FA35PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FA35PA-LC.pdf
Availability of D38999/20FA35PA-LC
QUANTITY
D38999/20FA35PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FA35PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FA35PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FA35PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FA35PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FA35PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FA35PA-LC
CONVERTER DC/DC 5V OUTPUT 15W datasheet.pdf
400A SWIVEL CLAMP datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 0.5MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 13.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf