TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FB2JE
D38999/20FB2JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB2JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FB2JE.pdf
Availability of D38999/20FB2JE
QUANTITY
D38999/20FB2JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB2JE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB2JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB2JE
Related LinksD38999/, D38999/20FB2JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FB2JE Details Description
Related parts for D38999/20FB2JE
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IDC CABLE - MCG60K/MC60M/MCG60K datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 30mA 48-SSOP datasheet.pdf
CONN 2/0AWG #5/16 AMPOWER datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 1506 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 12' OPEN END datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A QD SYNC 77BGA datasheet.pdf