TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FB2PE
D38999/20FB2PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB2PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FB2PE.pdf
Availability of D38999/20FB2PE
QUANTITY
D38999/20FB2PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB2PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB2PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB2PE
Related LinksD38999/, D38999/20FB2PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FB2PE Details Description
Related parts for D38999/20FB2PE
FIXED IND 1.8UH 280MA 3.5 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 180MA 590 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE BLK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf