TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FB98HN
D38999/20FB98HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB98HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FB98HN.pdf
Availability of D38999/20FB98HN
QUANTITY
D38999/20FB98HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB98HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB98HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB98HN
Related LinksD38999/, D38999/20FB98HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FB98HN Details Description
Related parts for D38999/20FB98HN
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 80MA SC82AB datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 5V VOLT OUT 8-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf