Nichicon LGU2W181MELZ
LGU2W181MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W181MELZ
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W181MELZ.pdf
Availability of LGU2W181MELZ
QUANTITY
LGU2W181MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W181MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU2W181MELZ
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)