TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FB98JA
D38999/20FB98JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB98JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FB98JA.pdf
Availability of D38999/20FB98JA
QUANTITY
D38999/20FB98JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB98JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB98JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB98JA
Related LinksD38999/, D38999/20FB98JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FB98JA Details Description
Related parts for D38999/20FB98JA
TRANS PNP 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 271 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
MINI WECO PTCH PLUG CRMP STR datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
CAP POLY 10UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf