TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FB99PA-LC
D38999/20FB99PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FB99PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FB99PA-LC.pdf
Availability of D38999/20FB99PA-LC
QUANTITY
D38999/20FB99PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FB99PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FB99PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FB99PA-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FB99PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FB99PA-LC Details Description
Related parts for D38999/20FB99PA-LC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC A/D CONV 8CH 12BIT 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A DDPAK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 800V 35A SCVB datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM RND 6.8MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf