Souriau Connection Technology D38999/20FC4SAL
D38999/20FC4SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FC4SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FC4SAL.pdf
Availability of D38999/20FC4SAL
QUANTITY
D38999/20FC4SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FC4SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FC4SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FC4SAL
Related LinksD38999/, D38999/20FC4SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FC4SAL Details Description
Related parts for D38999/20FC4SAL
IC TRANSCEIVER 8BIT BI-DIR 24DIP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 4MM RING datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP .35-.75MM GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 15K OHM 25W datasheet.pdf
3.5MM FEED-THRU NICKEL datasheet.pdf