TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD15BC
D38999/20FD15BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD15BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/20FD15BC.pdf
Availability of D38999/20FD15BC
QUANTITY
D38999/20FD15BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD15BC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD15BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD15BC
Related LinksD38999/, D38999/20FD15BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD15BC Details Description
Related parts for D38999/20FD15BC
CONN HEADER 15POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
TRANS BRT NPN/PNP DUAL SOT-353 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO SS 4096X36 15NS 128-TQFP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf