Yageo MFR-25FRF52-4K22
MFR-25FRF52-4K22 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-4K22
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-4K22.pdf
Availability of MFR-25FRF52-4K22
QUANTITY
MFR-25FRF52-4K22 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-4K22
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-4K22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-4K22
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-4K22 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-4K22 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-4K22
CONN PLUG POD 1POS MINI-FIT SR datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 5C5POS COAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 340MA 3.65 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.19A 180 MOHM datasheet.pdf