Souriau Connection Technology D38999/20FD15SNL
D38999/20FD15SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD15SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 15POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FD15SNL.pdf
Availability of D38999/20FD15SNL
QUANTITY
D38999/20FD15SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD15SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD15SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD15SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FD15SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FD15SNL Details Description
Related parts for D38999/20FD15SNL
IC OPAMP VFB 105MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2700UH datasheet.pdf
SW PLNG W/SEAL BOOT SPDT 6' 240V datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER HEX 16SOEIAJ datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
PROG TERM COLOR 3.6" 24VDC RS422 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf