TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD18JB
D38999/20FD18JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD18JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
D38999/20FD18JB.pdf
Availability of D38999/20FD18JB
QUANTITY
D38999/20FD18JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD18JB
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD18JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD18JB
Related LinksD38999/, D38999/20FD18JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD18JB Details Description
Related parts for D38999/20FD18JB
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
HDR 6POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 10M OHM 3/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf