TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD19HC
D38999/20FD19HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD19HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20FD19HC.pdf
Availability of D38999/20FD19HC
QUANTITY
D38999/20FD19HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD19HC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD19HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD19HC
Related LinksD38999/, D38999/20FD19HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD19HC Details Description
Related parts for D38999/20FD19HC
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 1210 datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ IND 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 21A QC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 20% 7.5V FLTPCK datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 5% 250VAC datasheet.pdf