Souriau Connection Technology D38999/20FD19PNL
D38999/20FD19PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD19PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20FD19PNL.pdf
Availability of D38999/20FD19PNL
QUANTITY
D38999/20FD19PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD19PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD19PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD19PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20FD19PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FD19PNL Details Description
Related parts for D38999/20FD19PNL
MOSFET N-CH 60V 60A TO220AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
POWER STRIP HOSPITAL GRADE 6O datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 10A 240VAC 80VDC datasheet.pdf