Vicor Corporation V150B15H250BL2
V150B15H250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B15H250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V150B15H250BL2.pdf
Availability of V150B15H250BL2
QUANTITY
V150B15H250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B15H250BL2
Internal Part NumberEIS-V150B15H250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B15H250BL2
Related LinksV150B15, V150B15H250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B15H250BL2 Details Description
Related parts for V150B15H250BL2
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A FASTON datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 28AWG 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PCI EXPRESS CONN VERT THT 98P datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.6A SOT-893L datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf