Souriau Connection Technology D38999/20FD5SNL
D38999/20FD5SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD5SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20FD5SNL.pdf
Availability of D38999/20FD5SNL
QUANTITY
D38999/20FD5SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD5SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD5SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD5SNL
Related LinksD38999/, D38999/20FD5SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20FD5SNL Details Description
Related parts for D38999/20FD5SNL
CONN HEADER 4POS R/A W/CLIP SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 260MA 720 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf