Vishay Semiconductor/Diodes Division MPG06B-E3/100
MPG06B-E3/100 picture photo
Mfg. Part Number
MPG06B-E3/100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 1A MPG06
Datasheet Download
MPG06B-E3/100.pdf
Availability of MPG06B-E3/100
QUANTITY
MPG06B-E3/100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPG06B-E3/100
Internal Part NumberEIS-MPG06B-E3/100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)600ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F10pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseMPG06, Axial
Supplier Device PackageMPG06
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPG06B-E3/100
Related LinksMPG06B, MPG06B-E3/100 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MPG06B-E3/100 Details Description
Related parts for MPG06B-E3/100
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12MLP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf